Investeerimisega on nüüdsel kriisbuumi (lühendatult kribu) ajastul läinud sedasi, et enamus turuosalistest ei tegele enam ammu investeerimise, vaid spekuleerimisega. See trend on muidugi aina süvenenud, sest olukorras, kus tänu keskpankade ja valitsuste mõõdutundetule laamendamisele kaotajaid praktiliselt ei eksisteeri, oleks eriti loll rongist maha jääda. Teised pärast juuksuris ja taksos naeravad. Seega on iga traktorist, poliitik ja jõusaalilõvi “investor”, kes sõltumata spekuleerimiseks kasutatavatest instrumentidest teeb muudkui aga häid valikuid täpselt sama teadlikult nagu… keskmine treenitud ahv. Ehk mina.
Ja kuna pärdik oli täna heas tujus, palus ta kirja panna, mida alanud aastaks ennustab. Mu koolivennad ja -õed oskavad neid asju palju paremini, aga see loeng jäi mul vahele ja seega ma tõesti ei kujuta ette, kuidas sellises maailmas pärisprognoose enam üldse teha õnnestub.
Ja seega on mu puusalt tulistatud ennustused 2022 aastaks järgmised:
Ennustus 1: Maailmamajandus ei kuku ikka veel kokku
Ausalt öeldes oleks see juba peaaegu ime. Aga no võibolla venitab veel aastakese ära kui Ukrainas ja Euroopas suuremaks madinaks ei lähe ja ma arvan, et tegelikult ei lähe. Kui kiibikriis natukenegi järele annab, tekib illusioon, et ohoo – tööstus müttab täiega uusi rekordeid teha ja kodanikud muudkui tarbivad kõik ära, majandused kasvavad näiliselt jõudsalt ning see võib aastale piisavalt kütet jagada, et kuidagi õnnestub intresside ja rahatrüki piiramisega inflatsioon enamvähem mingites peaaegu aktsepteeritavates raamides hoida ning kaardimaja ei varisegi veel kokku.
Ja kuna kõik mu teised ennustused põhinevad suures osas just sellel eeldusel, on ta käesoleval aastal ka nimekirjas esimene.
Ennustus 2: Baltika tõuseb või langeb 50%
Mulle lihtsalt juba väga meeldib Baltikaga narrida. Ega neil ju kulusid enam väga palju jäänud ole, saneerimiskava on mööndustega mingis graafikus, abikaasa ostis Ivo käest just mingi koti ka ja seega on kuu käive jälle tehtudki. See ettevõte on müsteerium ja mu ennustus põhineb tegelikult juba teist (või viiendat või kümnendat) aastat loogikal, et kui ta just pankrotti ei lähe, peaks tõusma. Ja kui ei tõuse, peaks lõpuks ometi pankrotti minema. Sellest ka suur prognoositav aktsiahinnamuutus.
Ennustus 3: Etherum teeb parema tulemuse kui Bitcoin
Ma ei tea, miks nii peaks olema, sest võta üks ja viska teist, aga mingil arusaamatul põhjusel on ETH kuidagi minusuguste pärdikute alateadvuses hõbeda ja BTC kulla staatusega seotud ja kuna kõike juhib mõistuse hääle asemel suur ja vägev haip ja spekulatsioon, võib sel aastal esimene neist lihtsalt kas vähem langeda või rohkem tõusta. Ja siinjuures ma ei hakka üldse üritamagi ennustada, et kas nad langevad või tõusevad, sest see mäng on 50:60 tõenäosusega. Aga nad liiguvad laias laastus koos ja eks see rebimine saab tihe olema.
Ennustus 4: Keskmine elektri börsihind jääb vähemalt 1,3 x 2021 aasta tasemele
Ma küll nii julge mees ei oleks, et öelda, et elekter peabki nii odav olema nagu ta viimasel ajal olnud on. Jah, ta ei ole luksuskaup, aga ta on ikka tõesti väga odav olnud ja arvestades seda, et ühest küljest võiks tööstus aasta jooksul taas veidi tuure üles saada ehk tarbimist mõjutada ning teisest küljest tõika, et ma ei komistanud hommikujooksu tehes tuumajaama vundamendi otsa, muutub energia kallimaks. Kõik muu kallineb selle tõttu muidugi samuti, aga see ongi üsna möödapääsmatu ja oleksin siiralt imestunud kui elektribörsihind 2022 aastal kujuneb väiksemaks kui 1,3 korda eelmise aasta oma. Pigem usun nägevat sellest märksa suuremat stabiilset hinda.
Ennustus 5: BMW, Daimler-Benz ja VW atksiahind tõuseb vähemalt 10%
Kui turud alla ei käi ja torudest natukenegi kiipe peale pudiseb, võib arvata, et nii BMW, Daimler-Benz’i kui Volkswagen’i (ehk vanade Saksa autotootjate) aktsiahinnad kasvavad üle 10%, sest nad on ikka nii veidralt uude maailma sukeldunud kui vähegi olla saab. Sõber ütles just eile, et ID.3 on küll tõesti erakordselt õudne pann, aga grotesksele teostusele vaatamata sõidab isegi boldiautona paremini kui kõik diislid. BMW pole palju peale suurte neerude ja heade tulemuste näidanud, aga selle eest avaldas Daimler juba ka universaalkerega EQE fotosid ning kuna edukalt on saavutatud tase, millest hirmsamaks on peaaegu võimatu minna, saab ta täpselt sama ilus nagu sedaan ja peaks seetõttu veel eriti hästi müüma. Tuleb lihtsalt harjuda, et tooted, mis maksavad sama klassi autodest paar korda rohkem, võib kogemata segi ajada toodetega, millesse valatakse jäätmed. Seega elektrivallas ollakse tublid!
Ja kuna ükski neist vanadest tootjatest ei ole ka diisleid ega teisi sisepõlemismootoriga sõidukeid ikka veel päriselt maha kandnud ning oskavad neid üsna hästi sepistada ja neile boonusena kalleid varuosi müüa, ei ole põhjust, miks nende ettevõtete väärtuski kasvama ei peaks. Seda enam, et kuidagi peab ju suurematele markidele, nagu Rivian ja Lucid järele jõudma. 😀
Ennustus 6. Tesla langeb vähemalt 10%
Lihtsalt jonni pärast. Ja tegelikult natuke selle pärast ka, et võiks ju olla nii, et kui Rivian’i, Lucid’i ja sarnaste veidrate “elektristartuppide” mull peaks aasta jooksul plaksu tegema, ei jää ka teiste elektrimasinate tootmisele keskendunud ettevõtete aktsiahinnad sellest puutumata. Kui selline plaks käib ning kõik kukub, võib Hiina oma poliitikale veelgi protekstionismivinti peale keerata, sest neil on samuti tootmist ja müümist vajavaid elektriautosid päris palju. Harilik konkurents.
Samas tuleb tunnistada, et Tesla on tänaseks juba nii heas positsioonis, et vist jääbki elama ja pauguga lõhki ei lähe. Aga kui maailma viimane mees on lõpuks shortimisega kõik raha kaotanud ja rongi ette hüpanud, peab sellest asjast omajagu õhku välja visisema.
Pealegi, võttes ühest küljest arvesse Saksamaa suurobjektide valmimiskiirust ning “sõbralike” konkurentide lähedust, aga teisest küljest ka Tesla omatavate mõjutusvahendite rohkust, võib oletada, et eelmisel aastal käivituma pidanud Grünheide tehas saab tootmiseks heakskiidu juba aastal 2025, kuigi ametnikud ise oma kontorites ja kohvinurkades usuvad kindlasti siiralt, et enne 2030 ei juhtu midagi. 😀
Ennustus 7. Microsoft kasvab vähemalt 10%
Selle ettevõtte puhul on juba keeruline ette kujutada, mis peale üldise turuolukorra saaks valesti minna. Ta on igav, suur ja vastikult hästi juhitud monstrum, mis võib milleski kaotada või võita, aga mis igal juhul piisavalt raha teenib. Sisuliselt on maailm ju Apple, Microsofti ja Google vahel üsna ära jagatud ja protsent siia-sinna, aga kõigil on kõiki nende seadmeid ja tarkvara hädasti tarvis. Kui hinnad tõusevad, ei lase ka gigandid ennast sellest segada ning tõstavad neid samuti vabalt nii palju, et aastaaruandesse taas “analüütikute ootustele vastavaid” numbreid kirjutada.
Ennustus 8. Nokia kasvab vähemalt 10%
Näib, et hiinlastel ei lubata ikka kohe üldse 5G osas USA-s või Euroopas rahulikult toimetada ja kuna Nokia äri on võrgud, siis vahet pole, milliseid retro- või lutstelefone ta lisaks toodab, head või veel paremad tulemused luuakse just valdkonnas, mida me ei näe, aga mida kõik tunneme. Inimesed on suures osas juba ära ühendatud ja neid ei tehta piisava kiirusega juurde ka, aga asju – vaat neid saab uusi toota ja internetiga varustatutega asendada veel päris palju ja kaua. “Connecting People” (ühendades inimesi) tasemelt on inimkond edukalt jõudmas “Connecting Things” (ühendades asju) tasemele ja Nokia peaks selle hiljuti lahti kougitud meepoti juures päris heal positsioonil olema.
Kokkuvõte on seega lihtne. Mingi imevalemiga peaks 2022 aasta jälle piisavalt hea tulema ja kui ei tule, ei ole süüdi ei mina ega ahvid ning aidaku meid siis valitsus, sest oma vigu ise kinni maksma pole ammu enam keegi harjunud.
Võitleme edasi!