Hea töökoht ja arenemine

Tööl käies on väga lihtne teha seda mida kästakse teha ja seda mida on hädavajalik teha. Kui midagi kästakse teha, siis pole tarvis ju endal mõelda ega vastutust võtta ja hädavajalike asjade lahendamise peale tuleb meil kõigil niikuinii mõelda. Näiteks probleemide lahendamine alustades tualetis käimisest kuni vajalike töövahendite leidmiseni välja.

Ma kujutan ette, et tööl käimine on paljude inimeste jaoks samastunud oma ülemuse käsu või korralduste täitmisega. Teen seda mida kästi. Teen seda mida tahetakse, et ma teeks.

Teine asi mida töötav inimene peab arvestama on see, et ta müüb ennast põhimõtteliselt palga eest tööandja käsutusse lepingus ette nähtud töö ajaks. See aga tähendab justkui samuti seda, et kui tööandja ütleb: “Tee palun siin töökohal kella 8-17 seda võid teist tegevust”, siis tundubki justkui kõik jälle korrektne olevat ju.

Sellise lähenemise juures aga näen mina ühte väga olulist probleemi.

Kui ma nõustun sellise tööaja jaotusega tööd tegema siis ma põhimõtteliselt nõustun sellega, et mu tööalases karjääris puudub edaspidi oluline areng.

Areng puudub sealt seepärast, et sul pole enam aega mõelda!

Sa täidad mõtlemata oma harjumuspäraseid tööülesandeid ja lahendad probleeme kogu oma tööaja ning sul pole enam aega tegeleda sellega, et midagi su töös või tegevustes paremaks muutuks. Sul pole aega midagi endale selgeks mõelda, sul pole aega mõelda kuidas probleemide hulka vähendada oma töös. Sa muutud masinaks, kes teeb täpselt seda, mida temalt on palutud, aga mitte midagi rohkemat.

Kui sinu jaoks pole see tähtis, et sa areneks ja ei peaks kogu ülejäänud elu tegema täpselt sedasama tööd mida sa juba teed, siis ei ole sul järgnevast illustratsioonist midagi tolku – kobi aga tagasi tööle:)

Ülejäänud võivad korraks mõelda enda töö peale – kas sul on olemas ja kas sa kasutad seda vaba hetke enda töös. Kas sa mõtled ja kas sa õpid midagi sellest, mida ja kuidas sa teed?

Keegi sulle sellist momenti logelemiseks ja niisama olesklemiseks ei paku aga ole kaval ja ära lase ka kogu enda tööaega 100% rutiinsete ülesannete ja tulekahjude lahendamisega täita!

Võid kommentaaridesse kirjutada, millal on sinu jaoks parim hetk kui saad enda või enda töö arendamise peale mõelda?

3 thoughts on “Hea töökoht ja arenemine

  1. Käin tööle jala, see võtab nii minnes kui ka tulles umbes 40-45 minutit.

  2. Minu tööajast, mis on tihti 14h ööpäevas kulub 80% probleemide lahendamisele ja 20% mõtlemisele, et kuidas tuleks vähem probleeme mida lahendada. Nii et kõik peaks nagu korras olema 😀

  3. Õhtust,

    Selles mõttes tervitatav postitus, et kõik on iseenesest õige. Kahjuks aga taaskord, nagu ka majanduses, ei käitu inimene ratsionaalselt. Vean kihla, et vähemalt 50% kontoriinimestest, kes seda postitust loevad, töötavad oma tööajast reaalselt ja efektiivselt nii probleemide lahendamise kui rutiinsete ülesannete kallal mingi 50% ja ülejäänu kulub Delfi, Postimehe või mõne foorumi lehel või kolleegidega humoorikaid vestlusi pidades. Samal ajal 80% sellest 50-st %-st ei tunnista seda muidugi iial.

    See, et meil tööajal vaba aega on, ei tähenda alati, et meis on see sisemine motivatsioon, mis sunniks iseennast ja oma tööd arendama. Seda, mis selle motivatsiooni annaks ja käivitaks, oskavad aga väga vähesed ettevõtted edukalt juhtida ja seetõttu käivad miljonid eestlased päevast päeva tuhmide silmadega tööl aega surnuks löömas. Kuidas seda muuta?

    Tean, et oled ka motivatsiooni kõvasti uurinud. Äkki mõni postitus edaspidi sellest valdkonnast?

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga