Heategevus

Kui paljud inimesed tegelevad regulaarselt heategevusega? Kui paljud inimesed tahavad sellega regulaarselt tegeleda? Kui paljudel on selleks võimalus?

Minu jaoks on heategevus olnud üks neist asjadest, millest olen alati mõelnud nii – kui saan rikkamaks ja oma eluga rohkem järjel olen, siis hakkan heategevusega regulaarselt tegelema.

Rohkem kui 10 aastase tööl käimise perioodi jooksul pole aga seda aega niisugusel viisil kätte jõudnud. Ikka mõtlesin vanaviisi, ikka lükkasin alustamist edasi.

Mulle on aasta-aastalt hakanud rohkem meeldima mõte elust, kus ma saaksin enamuse oma ajast või energiast heategevusele pühendada. Alati olen ma aga alustamisega oodanud, sest olen arvanud, et näiteks ettevõtjana võiksin teenida oluliselt suuremaid summasid ja seeläbi oleks mul oluliselt suurem võimalus kedagi aidata läbi heategevuse.

2010 aasta jooksul olen mõistnud paari asja:

Esiteks – mul pole heategevuse tegemiseks ka praegu kindlasti rahalistest vahenditest puudust. Ka ajast poleks puudus, kui mõni looderdamise periood asendada näiteks sellega, et kellelegi sellel ajal hoopis mõni heategu teha. Kui raha annetamisest rääkida, siis ei peakski mõtlema summast mida annetad näiteks, vaid mingist protsendist pigem.

Teiseks – heategevust on parem mõtestada hoopis hea tegevusena. Siis on justkui valikuvõimalused tegutsemisel palju suuremad ja selle tegevuse mõte joonistub palju selgemini välja. Eesmärk pole ju kusagile purki vastumeelselt raha toppida, vaid teha tõepoolest head kellelegi. Mõnikord ongi head palju lihtsam ilma rahata teha:) See mõttekäik sai hoo sisse viimaselt TEDx konverentsilt Tartus, kus Märt Treier just sedalaadi heast tegevusest rääkis.

Sellepärast võtsingi sügisel vastu otsuse, et asun hiljemalt 2011 regulaarselt annetama neile tegevustele, abivajajatele või projektidele, mis mulle meeldivad. Rahaliste annetuste tegemisel ei pea need olema ju üldse mitte väga suured olema. Kui mul on 25 krooni Statoilis kohvi ostmiseks, siis on mul kindlasti ka 25 krooni mõne asjaliku projekti toetamiseks annetada.

Olen teinud ka juba algust ja võin kinnitada, et kellegi aitamine või siis see niinimetatud “hea tegevus” on tõepoolest hea:) Ja seda just annetaja seisukohast – väga mõnus tunne on!

Minu tänane annetus ühele minu meelest väga õigele asjale – Wikipedia‘le.

Kirjutage kommentaariumisse julgelt huvitavaid soovitusi – kellele võiks hea inimene raha annetada või keda mina saaksin 2011 aastal aidata.

3 thoughts on “Heategevus

 1. Natuke naljakas on pea kolme kuu tagusele postitusele kommentaari kirjutata, aga ju siis on vaja:)
  Mo kogemus on selline, et kui hakkasin ANNA purki* regulaarselt tühjendama, siis hakkasid finantsasjad paremuse suunas liikuma. Tähtis on kavatsus ja regulaarsus, summa ei olegi nii tähtis. Teine kogemus on see, et kui on kavatus, siis tulevad ka võimalused:) Kuidas Sul kolm kuud möödunud on?
  * mul on tunne, et tead mida mõtlen:)

 2. Mari-Liis, mu postitustel pole “kõlblik kuni” kuupäeva, seega pole sellest midagi hullu kui mõnele vanale postitusele järsku kommentaar tekib:)

  Eriti hea meel on mul lõpuks leida inimene, kes huvitus ka sellisest teemast nagu seda heategevus on, sest nagu sa isegi näed – oled esimene kommenteerija.

  Ma arvan, et finantsasjad on väga tugevalt “ANNA purgist” mõjutatud. Seda just seepärast, et sa mõtled osa raha heategevuseks andes endast paremini – tajud, et sul läheb tegelikult juba päris hästi… näe saad isegi teisi aidata kui soovid.

  Minu kolm kuud on läinud annetamise mõttes selliselt hüplevalt… olen annetanud raha just sellistele projektidele ja tegevustele kuhu juhuslikult peale satun. Regulaarset püsikorraldust pole veel ühelegi projektile/asutusele/tegevusele teinud.

  Soov on jätkuvalt leida selline mulle meeldiv projekt/asutus/tegevus, kuhu oma raha regulaarselt ka annetama asuda.

  Minu postituse peale kusjuures pole ilmunud mitte ühtegi inimest, kes raha sooviks minult, kuigi see üksainus postitus on mu blogi toonud Google otsingus esilehele kui otsida sõna “heategevus”.
  Tundub, et pean sellest veel rohkem kirjutama ja ise promoma, et mul on soov raha kellelegi anda:D

 3. Üldiselt nõustun antud postitusega täiesti, kuigi olen suhteliselt vaene noor inimene, kes isegi veel elu hammasrataste vahelt välja tulla ja õppima minna üritab, on juba kaua aega peas võrsunud soov kellelegi kasulik ja abiks olla. Variante on muidugi nii palju ja erinevaid, et alguses võtab kohe veidi kirjuks see pilt, ei oskagi kohe, millist rada valida. Ja muidugi jääb alati õhku ka küsimus, et kas minu nähtud vaev ja hoolitsus jõuavad ikka päriselt abivajajani või on kuskil keskpunktis keegi, kes sellist tegevust ära kasutada üritab.
  Siinkohal aga sooviksin välja tuua veel ühe võimaluse, mis oleks kas või heaks alguseks heategevuse esimesel sammul.
  Ise olen liige sellises küsitlusprogrammis nagu panel.ee, kus vastates küsimustele teenid punkte ning need võid siis vastavalt juba eurodena heategevusele annetada, kuid nagu ma aru saan ei saa sellesse kahjuks omaalgatuslikult liituda.
  Tegelikult võiks ju veelgi taolisi võimalusi pakkuda, et internetis oma teadmiste ja oskuste jagamise eest oleks võimalus saadud tulu heategevusele edasi toimetada.
  Oeh, tahaks tõesti midagi ära teha, aga ei tea päris, kuidas.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga