TEDx Konverentsid

Ma ei vaata eriti televiisorit. Vahest harva trehvan muidugi teleka ette istuma jääma ja vaatan mõnda saadet, aga üldiselt väga vähe.

Mida ma siis teen sellel ajal kui teised televiisorit vaatavad? Põhiliselt vaatan erinevaid filme, saateid või videosid internetist. Mul on viimaste aastate jooksul kujunenud välja paras nimekiri toredatest veebilehtedest, kust on võimalik leida väga huvitavaid ja harivaid materjale.

Globaalne lehekülg www.ted.com

Üks sellistest väga huvitavatest internetiportaalidest on www.ted.com. TED on mittetulunduslik organisatsioon, mis sai alguse 1984 aastal. Tähed TED tulevad sellest, et algselt ühendas see organisatsioon Technology, Entertainment ja Design valdkonna inimesi aga tänaseks päevaks on selle organisatsiooni piirid palju laiemad ning see ühendab endas väga paljude erinevate elualade inimesi.

TED sõnum – Idas worth spreading (ideed mis väärivad jagamist)

Sellel lehel on niisiis videod erinevate huvitavate inimeste ettekannetest ja esinemistest. Enamus videotest on küll ingilse keeles aga leiduvad juba ka mõned videod, millel on eestikeelsed subtiitrid olemas neile, kes inglise keelt ei valda. Vaadake “Translations” lingi alt ja saate näha neid videosid millele on eestikeelne tõlge olemas.

TEDx üritused Eestis

TEDx on kohalik, iseseisvalt korraldatud üritus, mis võimaldab kokkutulnud inimestel jagada TED-konverentsi sarnast kogemust.

Siiamaani on korraldatud üks TEDx üritus – Tallinna TEDx KUMUs, 20 novembril 2009. Osales üle 200 inimese. Üritusel olnud esinemisi on võimalik näha videote arhiivist.

Järgmine TEDx üritus on toimumas Tartus – Tartu TEDx, 27. veebruaril 2010, Dorpati konverentsikeskuses. Üritusele pääses vaid 100 inimest, kes pidid osalemiseks kirjutama avalduse selle kohta, et miks just nemad peaks saama sellel üritusel osaleda:)

Mul on hea meel, et ka mina osutusin üheks neist vähestest, kes sellele üritusele pääsevad. Eks saan kunagi hiljem rääkida kogemusi ja kindlasti on võimalik ka Tartu ürituse esinejate videosid jälgida interneti vahendusel – nii et päris ilma ei jää keegi millestki.

Igal juhul tahan soovitada kõigile telekavaatajatele – ärge vaadake ühtegi telesaadet, mille lõppedes te ei oska vastata küsimusele: “Millise tarkuse või teadmise see saade mulle praegu juurde andis”. Ärge raisake asjatult oma elu mõttetu olesklemise peale. Või kui kõike rahaga siduda siis – “Raisatud aeg, on raisatud raha, mida teil ei ole”.

3 thoughts on “TEDx Konverentsid

1. Täiesti nõus, et liigagi tihti ei saa peale telesaate või filmi äravaatamist positiivselt vastata küsimusele “Millise tarkuse või teadmise see saade mulle praegu juurde andis” ja igapäevaselt oleskletakse/oleskleme/olesklen niisama mõttetult. Samas alati ei võrdu aeg rahaga, või õigemini päris nii ei tohiks seda üksühele võtta. Selge on see, et keskmine igaõhtune telefilm on pask, lihtsalt mingi suvaline meelelahutus, mingi lambisüžeega, keegi on hea, keegi paha, keegi saab surma, mõnikord ka hea, aga ikkagi – väljamõeldud jura, et saaks õhtu ära sisustada ja selle infoga tõesti pole eriti midagi peale hakata, sest seda ei saa kasutada päris elus. Samas on ju olemas ka väga häid filme ja saateid, mis on väärt vaatamist juba ainuüksi sellepärast, et nad tekitavad meis hea tunde peale vaatamist. Isegi ei pea oskama seda tunnet sõnades kirjeldada. Kõik sõltub sellest, et mis masti on inimene, sõltub lugemusest, silmaringist jne. Ja tihti ju ei ole enne filmi vaatamist teada, et millega tegu ja juhtub ka seda, et kohe, paari minuti jooksul, ei saa ka mõtlev inimene aru, et missugeseks võib film kujuneda. Kui ei ole konkreetset soovitajat, siis peab proovima ja mõnikord lihtsalt eksitaksegi ja aeg lähebki raisku, aga järgmine kord ollakse juba teadjam otsustamaks, et kas tasub edasi vaadata või mitte. Mõnda filmi peame esmavaatamisel täielikuks jamaks ja ei vaata seda lõpunigi, aga viie aasta pärast leiame, et kuradi hea asi on ja vaatame mitu korda ja jätame meelde fraase ja soovitame filmi ka sõpradele ja siis kordame koos neid fraase ja on hea tunne. Näiteks vaatasin just hiljuti Kiisa “Hullumeelsust” ja seetõttu kummitavad jällegi peas mitmed ütlused, nagu näiteks “see on juhtide privileeg” või “kojamehele piraki, ministrile piraki, presidendile piraki – lõpetada laskmine, lõpetada demokraatia!”:)

2. Kristjan, ma mõtlesin siinkohal teleka vaatamise all rohkem selliseid ajaviitmise saateid. Väärtfilmid on hoopis teine teema ja neid ma ei kritiseerikski:) Teine asi on muidugi see, et mõne filmi puhul saad tõesti alles poole pealt teada, et oled aega raisanud niisama.