Umbes selline küsimus tekkis mul neljapäeval, kui lugesin Postimeest ja Äripäeva, kus üks artikkel teise järel rääkis Euro kokkuvarisemisest ning sellest, kuidas Kreeka ja veel mõnede riikide probleemid on vaid jäämäe tipp. Selle taustal tundusid minu kui üdini optimisti mõtted Tallinna börsi tõusust juba päris naeruväärsed. Maad on võtnud hirm ja seda ravida on väga keeruline.

Nädal 18 lõppes suure hirmu tulemusel minu portfelli jaoks koguni 5,3% miinuses. Langus, mida ma kindlasti Eesti euro-ootuses oodanud ei oleks, on muljetavaldav. Enim langes Ekspress Grupp (-7,62%), talle järgnesid Tallink (-7,35%) ja Tallinna Kaubamaja (-6,77%). Tõusjaid ei leidunud.

Kas tegemist oli hiilgavate ostukohtade saabumise või huku ja hävingu ettekuulutusega, näitab aeg. Kuid tõele näkku vaadates tekkisid mul küsimused mitte niivõrd poliitikute suutmatuse ja suutlikkuse osas Euroopa ühisraha päästa, vaid pigem hakkasin mõtlema, et kellele on eurot kõige rohkem tarvis ja millist mõju see avaldab. Selge see, et euro vajalikkus füüsilisele isikule on kõige väiksemat kaalu omav ning kõige rohkem võidavad eurost tõeliselt suured rahvusvahelised korporatsioonid. Sama selge on seegi, et tõeliselt suurte rahvusvaheliste korporatsioonide jaoks on mängus miljardid eurod. See omakorda peaks kogu poliitilise mängu taustal aga omama lõppkokkuvõttes otsustavat mõju euro püsimisele või mittepüsimisele. Isiklikult panustan selles valguses eurotsooni edasisse integreerumisse ja ühisraha säilimisele.

Seega ma euro tuleviku pärast hetkel ei muretse, mis mõistagi ei tähenda, et muretsemiseks tegelikult põhjust ei ole. Pigem teeb mind isiklikult murelikuks see, et paari päeva pärast ütleb Euroopa Komisjon sisuliselt oma otsuse Eesti eurotsooniga liitumiseks valmisoleku kohta. Pikas perspektiivis ei muuda see ilmselt kuigi palju, kuid aasta-paari lõikes tähendaks “ei” üsna korralikke tagasilööke ka aktsiaturgudel, rääkimata reaalmajandusest.

Kuid olen jätkuvalt tugevalt pullide poolel ja ma arvan, et selle nädala jooksul teeb börs veel korralikku rallit ning ennustan oma portfellile tõusu suisa 10%.