Et aasta hakkab läbi saama, hakkasin vaikselt mõtlema sellele, millised kulud, tulud ja investeeringud on meie pere teinud aastal 2009. Peab ütlema, et meil on investeeringute osas sellest põhimõttest, et kõiki munasid ühes korvis ei hoita, sel aastal õnnestunud päris omapäraselt hästi kinni pidada. Edaspidi oleks ehk tark mingi investeerimisstrateegia ikka välja mõelda, kuid praegu on nii, et kõik investeeringud on toimunud emotsiooni pealt ilma pikalt kaalutlemata. Aga see võib olla ohtlik.

Minu uued investeeringud 2009. aastal jagunevad selliselt:
Investeeringute jaotus 2009

Selgituseks tuleb ilmselt öelda, et klassikalises mõttes ei pruugi hobiautod tähendada investeeringut, kuid antud juhul on tegemist selgelt vähemalt omahinnaga realiseeritava objektiga, seega saan teda siiski kulu asemel investeeringuna käsitleda. Aktsiainvesteeringud oleksid pidanud suuremad olema, kuid kahjuks osteti Eesti Telekom eestlaste käest ära ja selle asemele ma midagi asemele ei ostnud. Aktsiainvesteeringuid loodan mõnevõrra jätkata ka 2010. aastal.

Kinnisvarainvesteeringud oleksid veel 3% suuremad, kui näitaksin investeeringuna ka juba olemasolevasse kinnisvarasse tehtud arenduskulutusi. Aga veendunud konservatiivina ma ei tee seda, sest ei ole kindel, et seni tehtud kulud antud kinnisvara väärtust kuskilt otsast suurendanud on. Selles osas on 2010 plaan siiski vähemalt plaanina jõulisem. Samuti ei tohi lugeda investeeringute alla oma kodus pisut üle 10 000 kr eest tehtud väljaminekuid, kuigi nimetatud parendused ilmselt korteri väärtust tõstsid. Paraku ei käsitleta oma kodu investeeringuna.

Oleks huvitav vaadata, kuidas antud investeeringute turuväärtus jaguneb viie aasta pärast, kuid praegu on sellist jaotust veel oluliselt vara teha. Elame näeme.