Halleluuja!

Halleluuja!

Mina olen veendunud ateist ja olen kirikus käinud paar korda. Siis kui koolist kästi ja siis kui kellelgi oli laulatus või kiriklik matus. Seega ma nendest asjadest midagi ei tea ja ilmselt seetõttu on mind aastaid vaevanud väga lihtne küsimus, et mida tähendab see kurikuulus “halleluuja”, mis eriti jõulude ajal kuidagi sageli kõlama hakkab. Ise ateistina olen mõelnud igasugu mõtteid. Õllejoomise juures olen mõelnud, et ehk on tegu sarnase nähtusega, mida ise kutsun Eesti Nokia’ks ning milleks on õllelaulude vahel ja lõpus kõlav valjuhäälne: “AHOI!”

Hiljem kainena jälle tundub, et ega ta vist päris sama ei ole. Horisonti lugedes ja Youtube’ist müstilistest nähtustest ning vanadest rahvastest videosid vaadates jälle hakkab tunduma, et ehk on tegu hoopis kõige kõvema asjaga, millega eestlased hakkama saanud. Sõna “halle” on Võru murdes sulaselge “hale”. Sõna “luuja” võis vanal ajal, juba enne jää tulekut ja minekut tähendada “looja”. Kokku tuleks “hale looja”. Ehk jõudis see vanade eestlaste sajatus kummalisi sõja- ja kaubateid mööda lõunasse? Võibolla tuli ristiusus see sõnaühend kasutusele just vanadelt võrukestel?!

No vaevalt.

Otsustasin täna tõe välja selgitada ja paistab, et see ei olegi palju erinev minu esimesest teooriast. Tegu ongi emotsionaalse hüüatusega. Tark Nohik ütleb, et tegu on heebrea keelest tulnud hüüatusega vabas tõlkes “Kiitke Jumalat” või “Kiitus Jehoovale”. Väidetavalt on heebreakeelses piiblis esinenud see väljend, “halleluya”, 6828 korda. Paistab, et nagu kõigi definitsioonide taga, on ka selle lihtsa väljendiga seotud kõvad uuringud ja teooriad, et mis see väljend ikka täpselt tähendab ning kas seda üldse on õige niisugusel kujul kasutada. Minu jaoks pole mingit vahet, aga kõike seda teooriat saab inglisekeelsena lugeda Targa Nohiku enda lehelt: http://www.wisegeek.com/what-does-hallelujah-mean.htm

Igatahes on ta ikkagi sama, mis: “AHOI!”
Sellega on jälle üks mind kaua vaevanud küsimus vastatud.