Olen seda varem ka täheldanud, aga peab ütlema, et mõnedel väga harvadel juhtudel suudavad teatud tootjad mind maailmas, kus kõik asjad on mõeldud kestma garantii lõppemiseni endiselt positiivselt üllatada. Täna mõtlesin põrandale vaadates üle pooleteise aasta esimest korda, et peaks vist uued kingad ostma.

Laisa inimesena ei viitsi ma oma riiete peale eriti palju aega kulutada ja seetõttu tavaliselt ei tiiruta linnas otsides odavamaid võimalusi, vaid lähen sellesse suurde sammastega spordihalli, mis Tartu kesklinnas otse Vanemuise teatri ees asetseb (mitte ainult selle pärast, et mul selle asutuse aktsiaid on) ja ostan korraga mingi portsu särke, püksid või muud säärast vajalikku.

Sama on lugu kingadega. Kui mõistliku (klassikalise) disainiga kingi odavates riiulites ei ole, läheb käiku Force Majeure ning kingad tuleb võtta kallite riiulist, sest ei ole aktsepteeritav teise poodi sõitmine, kui on teada, et suuremaid kingapoode on üldse ainult paar erinevat ja seetõttu valik igal pool sama. Ja kuigi varem olin kindlalt veendunud, et kõik kingad üle 800 krooni on selgelt ülemakstud, pean nentima, et vist eksisin.

2008. aastal sundis elu mind ostma oma esimesed tõesti liiga kallid kingad ja pärast seda pole mul olnud üldse enam põhjust odavaid osta, sest nad lihtsalt ei lagunegi mitte kunagi ära. Lähevad lihtsalt pikapeale välimuselt kulunuks ja seetõttu tegin südame kõvaks ning ostsin 2009. aasta jaanuaris uued, mida kannan siiani (kuigi nüüd võiks jälle uued osta).
Pean tunnistama pattu, et mul ei ole eriti palju erinevaid igapäevakingi ning seetõttu käin samade kingadega igapäevaselt. Tänagi olen nendega tööl.

Ainult ilusate ilmadega vahetan needsamad igapäevatrööbad heledate või pruunide vastu, kuid vihmas, poris, lumes ja lopas on alati ainult üks valik musti kingi, sest saapad vms kangem kraam puuduvad minu kapist üldse. Seega on arvestades läbitud kilomeetreid kallite kingade vastupidavus lihtsalt hämmastav. Mugavusest rääkimata, aga see on väga subjektiivne aspekt.

Kui varasemalt tuli 800-kroonised jalatsid sisuliselt iga 6 kuu tagant välja vahetada (sest garantii sai läbi ja tallad kukkusid alt), siis nüüd ei ole mul enam üldse objektiivseid põhjuseid kingade asendamiseks, mistõttu on ilmselt olemas kallitel kingadel isegi väga reaalne tasuvus.

1,5 aasta jooksul kulutaksin muidu 3 paari 800-krooniseid jalatseid, mis teeks kuluks 2 400 krooni. Korralikud, väidetavalt Saksamaal valmistatud kingad aga ei maksagi nii palju.

Nüüd ootaks sellist kvaliteeti veel ka kallitelt autodelt. Siis võiks juba maailmaga peaaegu rahule jääda.