Päev 1 – Börsihai 2021

Üldiselt väga ei meeldi need piirangud selle nii lühikese ajaperioodi kontekstis. Ei saa ei pikalt ega lühikeselt normaalselt kaubelda:

 • stop-lossi pole – kuidas kurat ma riski juhtima peaks siin 😮
 • kaupleks siis lühemalt ja päeva sees aga ostul/müügil on nii pikk ajaviide, et ma ei oska midagi sihtida tehingut tehes

WAT

Ostan $367.55 | Stop-loss: $355 | Siht: $400

WAT oli selle 3 nädalase võistluse kontekstis siiski halvasti valitud… buy rumors – sell news seisukohast. Paljunähtud hinnakukkumine kohe peale positiivsete tulemuste avaldamist:P Sest you know – ootuste ületamine oli olemas aga mõne jaoks liiga vähe ilmselgelt.

GM

Ostan $54.76 | Stop-loss: $53.16 | Siht: $59,56

TXN

Ostan $189.5| Stop-loss: $185,5| Siht: $200

FB

Ostan $327.9 | Stop-loss: $313,9| Siht: $370

MCHP

Ostan $76,2| Stop-loss: $73.1| Siht: $81

BEN

Plaanisin osta… aga eelturul läks käest ära.

Plaanisin osta, aga eelturul läks üles ära…

Ideed:

GRMN

14 aastat II pensionisamba kogumist

Sellel aastal on Eesti pensioniturul toimunud väike raputus teenustasude osas. Seda ennekõike seepärast, et käivitus selline suur projekt nagu Tuleva.

Ma siinkohal Tuleva teemadel ei arutaks, ehkki etteruttavalt võin öelda, et oleme abikaasaga mõlemad selle liikmete hulgas ja panustasime ka algkapitali mõned tuhanded eurod.

Üheks Tuleva-rahva arutlusteemaks on niisiis olemasolevate fondide tootlus. Just reaalne tootlus ja fondide poolt saavutatud tulemus. Ja seda, tuleb välja ei olegi nii lihtne teada saada ega välja arvutada. Eriti keeruline on asi siis kui oled juba ka fondi vahetada jõudnud.

Tuleva facebooki lehel jagati Tartu Ülikooli CITISe meeste poolt loodud II samba pensionifondide tootluse analüüsitööriista ja seal jagasid ka mõned mehed oma fondide netotootlusi peale inflatsiooni.

Näiteks Andres Võrk jagas oma tulemust:screen-shot-2016-11-05-at-22-33-23

Seega tuli meelde jälle ka enda pensionifondi tulemuslikkus täpsemalt välja arvutada. Lihtsalt sportlikust huvist nii-öelda. Olen seda varasemalt ka oma pensionkogumise 10 aastapäeva puhul siin põhjalikumalt arvutanud aga tegin siis nüüd väikese värskenduse.

Sissejuhatuseks siis, et olen hetkeseisuga oma pensionifondiga juba kolmandas kohas seda kogumas ja iga kord olen ka kogu eelneva kapitali  ringi liigutanud.

Seega olen kulutanud kaks korda raha ka fondidest väljumisele. See kulu on olnud kokku veidi üle 236 euro siis.

Kokku olen II sambasse raha kogunud üle 14 aasta. Kogu perioodi jooksul on pangad kokku minu+riigi poolt panustatud kapitali kasvatanud 1,4%. See on siis netotootlus peale inflatsiooni.

Minu II samba pensionifondi aastatootluseks teeb see 0,1%.

 

II samba pensionifondi tootlukused

SEB fondi tulemus tuli nii kehva, sest väljusin sealt peale kriisi üsna pea ja ei jäänud nende aastatepikkust kosumist ootama. Vahetasin LHV vastu.

LHVs kogusin ja olin rahul täpselt senikaua kuni vaatasin 2014 aastal, et nende brutotootlus on küll tublisti parem aga ka haldustasu on “tublisti parem” ja küsisin neilt seepeale, et kas nad tulevad vastu ja on nõus läbi rääkima haldustasu vähendamist mingilgi määral. Vastuseks sain kindla ei ja paar lõiku lubadusi/põhjendusi kuidas nende fond tulevikus kasvab nii korralikult, et mul pole mingit põhjust rahulolematu olla.

Mina aga olin rahulolematu ja pettunud, et LHV mulle mingit paindlikkust ei pakkunud ja saatsin samal päeval avalduse fondi ringi vahetamiseks.

Sellest ajast on mu pensioniraha olnud siis Swedbanki kasvatada. Vaevalt, et nemadki pikaajaliselt mind rahuldada suudavad, aga seni olen parema alternatiivi puudumisel raha seal hoidnud.

Ootan vaikselt Tuleva käivitumist ja vaatan kas paigutaks kogu pensioni rahulikult sinna ringi või kuidas seal minema hakkab.

Igal juhul veits masendav on vaadata tegelikult juba päris korralikku summat mida ma olen kohustatud kommertspankade käes hoidma sellise tootluse eest. Mitte ükski mu enda poolt hallatud investeerimisvaldkondadest ei ole nii viletsa tootlusega.

meie pere 2014 finantsnäitajad

Kuna pisipoja kasvamise kõrval on aega kõigeks ülivähe, siis 2014 lõpu kokkuvõtteks ei hakka pikka juttu ajama…

Arvutan endalegi esimest korda mõned näitajad ja suhtarvud välja. Täitsa põnev:)

 • Passiivse tulu osakaal sissetulekutest – 10,9% @ 2014a.
 • “Säästetud” osakaal aktiivsetest sissetulekutest – 26,8% @ 2014 a. (27,5% @ 2013 a.)
 • “Hädavajalike” kulude osakaal kogukuludest – 45% @ 2014 a.
 • Omakapitali mahu kordaja (“hädavajalikke” kulusid on omakapitalina) – 6,5 aastat @ 2014 a.
 • Passiivse tuluga kaetud “hädavajalik” tarbimine – 33,5% @ 2014 a.
 • Kuine passiivne tulu – 430€/kuus @ 2014

Suhtarvud baseeruvad sellel rahavoo postitusel.

Väike vaade 2014 aasta rahavoole näitab seda, et ainus kuu negatiivse rahavooga oli august. Ülejäänud kuudel kulus vähem kui teenisime.
PS: Pildil pole investeerimisest tekkivat tulu ega ka sissemakseid investeeringutesse.

2014 aasta rahavoog

 

2014 kulude jaotuse kommentaariks võib paar asja välja tuua:

 • Veebruaris olid meil pulmad
 • ~2500€ kulus hambaravile
 • Tavapärasest enam kulus mööbli ostmisele raha
 • Tavapärasest heldemad olime vist kinkide tegemisel:)

PS: Pildil pole investeerimisest tekkivat tulu ega ka sissemakseid investeeringutesse.

2014 aasta pere-eelarve kulude jaotus

Rahavoog

Eelmises postituses, mis rääkis vaestest, keskklassist ja rikastest, kujutasin Kiyosaki kurikuulsat rahavoo skeemi. Too skeem aga jäi natuke lihtsakoeliseks minu jaoks ja mõtlesin, et seoses tuleviku ja võimaliku rahakool.ee renoveerimisega, teen veidi täpsema skeemi ja proovin mõisted lihtsustada ja paika saada enda jaoks.

Selline kategoriseerimine võimaldaks enda pere finantsülevaates saada kätte minu arvates olulisi näidikuid:

 1. Passiivse tulu osakaal sissetulekutest (%)
 2. “Säästetud” osakaal “aktiivsest” sissetulekust (%)
 3. Tarbitud kulude osakaal väljaminekutest (%)
 4. “Tahan” kulude osakaal tarbitud väljaminekutest (%)
 5. Reservide mahu kordaja (mitu kuud “aktiivset” sissetulekut on reservides) (kuud)
 6. Omakapitali mahu kordaja (mitu kuud “hädavajalikke” kulusid on omakapitalis) (kuud)
 7. Varade maht (€)
 8. Omakapitali maht (€)
 9. Omakapitali osakaal varadest (%)
 10. Passiivse tuluga kaetud “Hädavajalik” tarbimine (%)
 11. Passiivse tuluga kaetud tarbimine (%)

Nende näidikute baasil saaks juba päris toredasti pere nn. finantstervist hinnata ja mingeid riske välja tuua või midagi tuleviku kohta prognoosida.

Kui need näidikud igakuiselt talletada, siis on võimalik ka trendi näha ja selle pealt omakorda järeldusi teha.

Rahavoog

Mingeid probleeme kindlasti esineb sellise kategoriseerimisega aga ma pisemate nüansside pärast ei muretseks. Ilmaasjata ei tahaks pilti keerulisemaks ajada.

Vaesed, keskklass ja rikkad

Mõned korrad on mul vaja olnud seletada Kiyosaki raamatutest tuttavat käitumiste erinevust vaeste, keskklassi ja rikaste vahel.

Põhimõtteliselt on erinevus selles: Vaesed ja keskklass töötavad ise raha heaks, rikaste heaks töötab nende raha. 

Raha asemel võib lugeda eelmises lauses ka igasuguseid muid varasid aga lauseilu huvides ei hakka poliitilist korrektsust taga ajama.

Kuidas vaene või keskklassi inimene rikkaks saaks?: Tuleb osa sissetulekust suunata varade kasvatamisse.

Kõik ongi niisama lihtne.

Kõik muidugi nõuab aega, kannatust ja planeerimist aga ei ole võimatu. 30 aastaga rahaline vabadus saavutada oleks väga paljude inimeste jaoks võimalik. Vajaka jääb teadlikkusest ja tahtejõust ma arvan suuremal osal meist.

vaesed_keskklass_rikkad

Kokkuhoid auto kütusekuludelt, ehk sõit CNG gaasiga

2013-10-04 15.03.43NB: Postitust tänu inimeste huvile 3 korda uuendatud. Uuendused postituse allpool.

Nüüdseks olen mõned paagitäied sõitnud CNG (Compressed Natural Gas, Surugaas) gaasi pealt töötava Volkswagen Passat 1.4 Ecofuel mudeliga.  Jagaks emotsiooni ja numbreid.

Esiteks emotsioon autost – täiesti super masin. Kiirendus ja sõidumugavus on tänu DSG kastile väga mõnus.  See 1.4 liitrine mootor annab 110kw võimsust välja. Auto kaal on 1647kg ja see lubab kiirenduseks 0-100km/h 9.9 sekundit.

Ja selle kõige juures tuleb autol summutist metanooli põletamisel välja täpselt seesama mis meiegi kopsudest – veeaur ja süsihappegaas.

Nüüd aga kütuse kulu ja sõidukilomeetri hinna juurde.

Tehase poolt on ette antud CNG gaasiga kulunormid (Linnas 5.8kg/100km, Maanteel 3.5kg/100km ja Kombineeritud kulu 4,3kg/100km)

Teise paagitäie tankimisel nullisin odomeetri ära ning paagi peaaegu tühjaks saamisel vaatasin kui palju gaasi uuesti paaki mahtus.

Algandmetena sellised numbrid:

Läbitud kilomeetreid: 431km
Keskmine kiirus: 52km/h
Kulunud CNG gaas: 20,91kg
CNG gaasi hind: 0,779€/kg

See tähendab, et keskmine kütusekulu tuli tegelikult 20,91 / 431 * 100 = 4,85 kg/100km kohta.

100 km hinnaks teeb see omakorda 4,85 * 0,779 = 3,78 eurot.

Võrdlusena siia kõrvale, et enne sõitsin Saab 9-5ga (1,9 TDI mootor, automaatkast) ning see võttis umbes 7 l/100km kütust ning 100 km hinnaks kujunes 9,1 eurot!

Kalkuleerimist saab väga lihtsasti ise ka Eesti Gaasi küttekulude võrdluse lehel teha.

Eestis on hetkel 5 CNG tanklat (Tartus, Narvas, Pärnus ja 2tk Tallinnas). Kogu Euroopas on 2779 CNG tanklat.

Millalgi kindlasti asutakse ka Eestis tõstma selle kütuseliigi aktsiisi, mispeale hind tõuseb aga sellegipoolest jääb see tänu väiksele kulule kindlasti säästlikuks kütuseliigiks. Lisaks muidugi on minu puhul keskkonnasäästlikkus argumendiks (tänu Fredile:)). Erinevatel andmetel hakatakse aktsiisi tõstma alles 2018 või 2022 aastal Eestis ja sedagi siis astmeliselt.

2013-10-07 17.36.18 2013-10-07 17.38.07 2013-10-07 17.30.11 2013-10-07 17.30.16

15.10.2014 täiendus.

Olen nüüd 1 aasta CNG-ga sõitnud ja kokkuhoid kütusekuludelt on samasugune nagu eespool kirjeldatud. Täiendama peab aga seda infot, et sääst selliselt autolt ei pruugi olla nii roosiline nagu paberil kalkuleerituna tundub.

Olen selle aasta jooksul pidanud ühe korra teeninduses laskma vahetada gaasipaakide rõhuklapid 3tk. (sest need väidetavalt tuleb vahetada kõik ühekorraga VW õpetuse järgi). Need klapid ja nende vahetamine aga maksid ~1000 eurot.

Seega kehtib iga masina juures jätkuvalt see printsiip, et mida keerulisema süsteemiga auto, seda enam on tõenäosus, et miski kusagil laguneb ja seda enam tuleb remondile/hooldusele raha kulutada.

Vaatame, kas nüüd järgmise aasta peab vastu suuremate kuludeta või jäävadki peened kõrgsurve mehhanismid ebakindlateks ja vajavad aegajalt detailide vahetamist.

29.09.2016 täiendus.

Olen nüüd 3 aastat CNG-ga sõitnud ja läbinud kokku 93 000 km.

Kokkuhoid kütusekuludelt on jätkuvalt samasugune nagu eespool kirjeldatud. Kütuse hind pole samuti selle aja jooksul tõusnud. Isegi odavamaks on läindu tegelikult – juba mõnda aega on hind olnud 0,729 €/kg.

Viimase 18 000 km keskmine kütusekulu on olnud 4,3 kg/100km kohta. Seda minu mitte eriti tagasihoidliku sõidustiili juures.
20160929_143604

Remondikulude koha pealt, et peale paar aastat tagasi vahetatud surveklappe pole midagi kallist seoses mootori/gaasisüsteemiga remontida tulnud. Ühe korra on küünlad vahetatud ja jagaja kaas, sest see lekkis kusagilt niiskust väheke ja kontaktid ei olnud enam puhtad. Teisel korral on vahetatud pihustid, mis olid väidetavalt seoses gaasi veidi kõrgema põlemistemperatuuriga läbi põlema hakanud ja mootor ei käinud väga puhtalt enam. Samas ei saa ka päris kindlalt väita, et bensiinimootoriga autol neid vahetusi tegema ei oleks pidanud – võib-olla veidi hiljem lihtsalt.

Veermiku ja muude kuluosade vahetamine on olnud samasugune nagu igal teisel bensiini/diisliautol.

Keskmiselt sõidangi ühe paagitäiega kusagil 450-500km ja paagitäis maksab ~16€.

9.01.2020 täiendus (viimane).

Olen nüüd 7 aastat CNG-ga sõitnud ja läbinud ise kokku 192 000 km (auto läbisõit kokku 235 000).

Kokkuhoid kütusekuludelt on jätkuvalt samas suurusjärgus nagu eespool kirjeldatud. Kütuse hind on vahepeal aktsiisi võrra kerkinud ja on mõnda aega olnud 0,889 €/kg. (+22% 2013 aastaga võrreldes)

Kütusekulu on jätkuvalt täpselt sama nagu siis kui auto ostsin 4,3 kg/100km kohta. Seda minu sõiduprofiili (75% maantee, 25% linnas+asulas) juures ja mingit säästusõidustiili ei harrasta.

Remondikulude osas ei tulnudki peale selle algse surveklappide vahetuse midagi 7 aasta jooksul seoses CNG-ga remontida. Ülejäänud kulud olid loomulikud auto veermiku ja mootori tarvikud mis vahetada tulid.

Keskmiselt sõidab jätkuvalt paagitäiega kusagil 450-500km ja paagitäis maksab ~18,5€.

Nüüd aga läheb see auto müüki. Selle konkreetse auto nõrgimaks kohaks osutus lõpuks hoopiski ikkagi Eesti autodele kohaselt rooste. Mitmed kohad kerel kippusid roostesse ja ei olnud soovi sellega võitlema asuda.

Väga meeldiv auto oli sõidukogemuse mõttes ja eriti meeldiv auto oli kütusekulude mõttes.

Head edasist eluteed sulle härra Passat!

 

Pensioni kogumise mõttekus teise sambasse

Olin üks neist “hulludest”, kes liitus II samba pensioni kogumise süsteemiga kohe esimesel hetkel kui seda lubati. See oli 2002 aasta sügisel, täpsemalt 16. septembril 2002 kui minu esimene sissemakse panga fondi arvele laekus ja kus seda kasvatama lubati hakata:)

Esimeseks pensionifondi valikuks oli mul SEB progressiivne pensionifond ja sellesse fondi jäin oma makseid tegema koguni 7 aastaks. Kriisi aastatel põles seal fondis raha nii kiirelt, et otsustasin LHV-sse jalga lasta. Maksed laekuvadki tänaseni LHV “L” pensionifondi.

Seega olen kogunud II samba pensionifondi raha enam kui 10 aastat ja otsustasin sel puhul toimunust väikese kokkuvõtte teha.

Mida uurisin

1) Milline on olnud tootlus fondi kaupa (ehk siis SEB ja LHV hakkama tootluse näitajad)

2) Milline on olnud reaaltootlus neis fondides (ehk siis taandasin kõiki sissemakseid vastavalt inflatsioonile, mis on toimunud alates sissemakse ajast)

3) Milline on olnud minu sissemaksete tootlus (ehk siis rahaline võit puhtalt minu seisukohast vaadatuna. Nii riigipoolsed maksed kui ka fondihalduri teenitud tulu pole olnud minu raha ja käsitlen seda siin tuluna)

Fondides teenitud tulu analüüsi tulemused

2_pensionisammas_10_aastat

 

 

 

 

 

 

 

* – annualiseeritud = aasta baasile viidud

Kokkuvõtteks

Võib teha järgnevaid järeldusi:

1) Minu poolt kasutatud II samba pensionifondid ei ole minu ja riigi seisukohast esimese 10 aasta jooksul tootlust ja inflatsiooni arvesse võttes tulu teeninud vaid on teeninud väikese kahjumi keskmiselt (-0,6%). Isegi ilma inflatsiooni arvesse võtmata on aastatootlus olnud vaid +1,4% keskmiselt.

 

15.10.2014 uuendus:

Tuleb välja, et isegi minusugusel suhteliselt suurel pensionisüsteemi olemuse uurijal on jäänud vähemalt üks oluline aspekt märkamata ja seetõttu kriipsutasin osa varem tehtud järeldusi läbi (aga jätsin alles postituse lõppu).

Ma ei olnud varasemalt teadvustanud endale seda, et riigi poolt makstav raha minu pensionifondi on minu pensionifondi eelfinantseerimine.

See tähendab, et riik lihtsalt maksab minu riikliku pensioni osa lihtsalt varem mu fondi ära. Juhul kui see seal nüüd mingi tootlusega oleks, siis oleks see isegi tore mõte aga praegusel juhul kui tootlus on negatiivne, siis minul isiklikult sellest mingit tulu ei tõuse.

Tegelikud tulusaajad on siin siis kommertspankadest pensionifondihaldurid, kes miljonites eurodes teenustasusid kasseerivad.

 

http://www.pensionikeskus.ee/?id=589

Tsiteerin pensionikeskuse lehte:

Kogumispension põhineb eelfinantseerimisel – töötav inimene kogub enda pensioni ise, makstes oma brutopalgast 2% pensionifondi. Riik lisab sellele töötaja palgalt arvestatava 33% sotsiaalmaksu arvelt 4%.

Kui kogumispensioniga mitteliitunud töötaja palgalt arvestatakse 33% sotsiaalmaksu, suunatakse sellest 13% ravikindlustuseks ja 20% riiklikuks pensioniks, mis makstakse kohe välja praegustele pensionäridele. Kogumispensioniga liitudes hakkab nimetatud riikliku pensioni osast 4% minema tõesti igaühe enda tuleviku kindlustamiseks ning seda osa ei maksta välja riikliku pensionina.

Kogumispensioniga liitunud isiku riikliku pensioni kindlustusosak muutub nende aastate eest, mil riiklikuks pensioniks laekus 20% asemel 16%, väiksemaks.

 

 

Minu varasemad valed järeldused olid:

2) Samas ainult minu poolt vaadatuna – ehk siis arvestades minu poolt II sambasse paigutatud raha ja arvestades tuluna nii fondi teenitud raha kui ka riigi poolt pandud raha, on tegemist täiesti normaalse investeeringuga. Reaaltootlus sellisel moel on minu jaoks olnud +14%.

Jätkuvalt olen arvamusel, et kui fondide raha riik kuidagi ei omasta, siis on tegemist tulusa investeeringuga.

PS: Siiski ei tohi unustada, et tulumaksuvaba määra ületavatelt väljamaksetelt tuleb kunagi tulevikus ka tulumaksu tasuda. Hetkel on see 21% aga see on muidugi tõenäoliselt minu pensioniikka jõudmiseks muutunud… Seega tuleks paksult võttes seda reaaltootluse +14% veel tulumaksu jagu vähendada (alles jääks +11%) aga selle arvutus läheb rohkem prognoosi valda juba.

10 kuud pausi eelarvestamises

2012 aasta maikuus juhtus nii, et jätsin pere-eelarve jälgimise pooleli.

Põhjuseks oli see, et üks tähtsam valdkond mu elus nõudis rohkem tähelepanu kui see, et mul rahaliselt asjad korras oleks. Võib öelda, et Maslow tegi oma töö ja pere-eelarve jälgimise ega ka sellest hoolimise jaoks ei jäänud üle ei energiat ega motivatsiooni. Rahustasin ennast, et nii vahest juhtub lihtsalt ja kunagi tuleb aeg kui saan jälle asjad tagasi toimima.

Nüüd on siis viiendat kuud pere-eelarve jälgimine ja juhtimine jälle kontrolli all ja selles osas hingerahu tagasi. Natuke imelik tunne on kusjuures seoses sellega, et vahepealse 10 kuu raha liikumisest ei tea mitte midagi. Mõni üksik suur väljaminek tuleb küll kohe meelde aga üldiselt pole mingit ettekujutust kuhu sissetulek läks. Huvitav on mõelda, et vanasti, enne kulude ja tulude jälgimist, oli üldse võimalik rahulikult elada… peab ikka paika, et “ignorance is bliss”:)

Vahepeal on veel aega ära võtnud ka magistratuuri õppeainete läbimine ja mõned keerulisemad ja aeganõudvamad muudatused töö juures. Lisaks teab vist igaüks, kes on mõned aastad mingil teemal bloginud, et vahepeal tuleb loovuse kriis peale ja justkui ei taha enam samal teemal kirjutada. Ise ma mõtlen, et siis ongi paras aeg paus teha või ära lõpetada asi – ei ole mingit vajadust ega mõtet sundida ennast vägisi midagi sellist tegema.

Nüüd on mõnda aega aga järjest peale tulnud sellist tunnet, et midagi tahaks jälle välja öelda finants- ja majandusteemadel. Olgu selleks pere või mõne suurema üksuse rahaline majandamine, ikka kohtab erinevaid huvitavaid “juhtumeid” mida kohe tahaks natuke analüüsida ja lahata…

Mõned teemad näiteks millest tahaks kindlasti kirjutada:

isepankur ja omaraha keskkonnad ja seal investeerimine (mis seis on investeeringutega, kuidas on läinud jne.)

II samba pensioni kogumine (üle 10 aasta kogumist on täis)

Elukindlustuse vajadus ja mõttekus (millisel juhul ja kui suures ulatuses mina kindlustaksin või kindlustanud olen)

Kiirlaenude küüsis olevad inimesed (mõned isiklikud kogemused kuidas situatsiooni analüüsida ja planeerida olukorrast välja pääsemist)

Elukaaslasega raha ühine haldamine ja mida ma sellest õppinud olen

Lastele taskuraha andmine (mis süsteemiga arvutada, kui palju, mis tingimustel jne.)

Investeerimisest (Kuidas läheb näiteks lapse koolifondil või mõnel minu Tallinna Börsi aktsial)

Millise summa eest oleks optimaalne osta auto (Kas osta välja või liisida. Siin kindlasti ei tule ühest vastust vaid pigem sihiks mingit abivahendit arutlemiseks)

Raha teenimine lisaks palgatööle või ettevõtlusega alustamine (Enda kogemuste pealt – kuidas pihta hakata, mida vältida võiks, mis on kerge ja mis on raske)

Enda ökoloogilisest jalajäljest (ja selle vähendamise võimalikkusest)

Kirbukalt asjade ostmisest ja müümisest (ja miks mind see üldse huvitab)

Sekka mõni ülevaade pere-eelarve pidamisest ja kulude optimeerimisest

 

Sellised mõtted siis tulevikuks. Võimalik, et taaskohtun mõnede vanade lugejatega. Võimalik, et otsimootorid toovad siia ka uusi huvilisi… Igal juhul on mul huvi ja vajadus mõnedest asjades siin jälle “suu puhtamaks rääkida” ja heal juhul ka diskussiooni tekitada.

Kõigile head südasuve ja peatse “lugemiseni”:)

Janar Eit Hiiumaal 2013

Hea töökoht ja kliendile väärtuse loomine

Paljud meist töötavad ettevõttes, mille eesmärgiks on kasumi teenimine.

Mina nende hulgas.

Ma arvan, et ma ei eksi kui ma väidan, et kõigil sellistel ettevõtetel on olemas ka kliendid. Kliendid on siis need asutused/inimesed, kes sellele ettevõttele raha sisse toovad. Võib öelda, et tavapäraselt tuleb sellisel ettevõttel kogu raha klientide taskust.

Miks see oluline on?

Mõtleme edasi…

Mille eest me selle raha klientide käest saame?

Jällegi võin öelda, et tavapäraselt saame me klientide käest raha väärtuse loomise eest. On selleks väärtuseks siis mõni toode või teenus või muu kliendile meelepärane väärtus. Igal juhul on see mingi väärtus, mille klient on nõus raha vastu vahetama.

Seega asub rõhk sõnal väärtus. Selleks, et ettevõte edukas oleks ja raha teeniks peab ta klientide jaoks looma väärtust. Mida rohkem väärtust loob, seda rohkem kliendile meeldib ja seda rohkem on ta nõus raha ettevõttele andma.

Kuidas see ettevõtte töötajatega seotud on?

Väga lihtsalt – mida rohkem sina ja sinu tegevus ettevõttes kliendi jaoks väärtust loob, seda vajalikum/kasulikum sa ettevõtte jaoks oled.

Trikk loomulikult siinkohal on see, et suur enamus palgatöölistest ei loo erinevatel põhjustel suuremal osal oma tööajast kliendi jaoks väärtust, vaid tegelevad kõige muuga.

Viidavad niisama aega, parandavad valesti tehtud asju, ootavad kellegi/millegi taga, lisavad tootele “kellasid ja vilesid”, kulutavad aega asjade otsimisele, teevad tegevusi, jne. Tegelevad ühesõnaga kõige sellega, mille eest klient heameelega poleks mingil juhul nõus maksma.

Seega on väga kasulik alati iseenda kohta mõelda – kas ma praegu loon oma tegevusega kliendi jaoks väärtust või ei? Kui ei, kas ma saan siis seda kuidagi järgmisel korral mitte teha?

Kindel on see, et kui sa oma tegevusega aitad luua rohkem väärtust kliendile ja tegeled vähem asjadega mida klient tähtsaks ei pea või mida ta ei taha, et sa teeksid, siis lõpuks muutud ka ettevõtte omaniku/juhi jaoks väärtuslikumaks töötajaks. Ja kui ta seda ei taipa, siis otsi teine töökoht – tegemist on lolli tööandjaga:)