Aasta aega tagasi otsustasin proovida järele investeerimise isepankur.ee keskkonnas. Toona ei julgenud ma sellesse keskkonda mingit märkimisväärset summat investeerida ja nii otsustasin proovida täpselt 1000 krooniga. Selle summa kaotusest halbadele laenajatele poleks olnud väga kahju aga samal ajal on võimalik keskkonna reaalne toimimine järele proovida ainult reaalse rahaga, reaalselt investeerides.
Faktid kõigepealt
- 2009 Oktoobris isepankur.ee keskkonda ülekantud summa: 1000 krooni
- 2010 Oktoobriks teenitud kasum investeeringutelt: 221,61 krooni
- Investeeringu aastane tootlus: 22,16%
Minu tegevused ja ajakulu isePankuris investeerimisele
- Ebaõnnestunud laenupakkumisi (keegi teine pakkus minust paremat intressi): 8
- Aasta jooksul probleemseid laene: 3
- Täielikult tagasi makstud laene mulle: 2
- Praegu tagasimaksmisel laene mulle: 4
Aasta jooksul logisin ma keskkonda sisse tavaliselt ainult siis, kui mulle tuli teade minu laenupakkumise ebaõnnestumise kohta või kui mu kontole kogunes tagasimaksetest vähemalt 100 krooni kokku jälle. Seda seepärast, et investeerimisel minimaalne summa on vähemalt 100 krooni laenu kohta. Need teated saadab isePankur mu e-mailile, seetõttu ei nõua iseenda seisuga kursis hoidmine mingit ekstrapingutust ja kõik töötab väga väikese vaevaga.
Enamuse keskkonnas käidud ajast kulutasingi laenusoovija taotlusel esitatud andmete vaatamiseks. Seegi on aga tehtud ülimalt lihtsaks ja mugavaks. Palju tööd teeb isePankur investeerija eest ära, vaadates ise laenusoovijate andmed üle ja andes oma hinnangu laenajale.
Kõige rohkem meeldib mulle isePankuri keskkonna juures see, et nad on teinud väga palju arendustööd info visualiseerimiseks ja läbipaistvaks muutmisel. Minule, kui visuaalse juhtimise koolitajale, on selline lähenemine väga südamelähedane – täpselt nii peabki üks selline keskkond välja nägema.
Vaadake näiteks laenupakkumiste ülevaate lehte:
Kokkuvõtteks
See aasta hajutas väga tugevalt mu kahtlusi isepankur.ee keskkonnas investeerimise võimaluste, riskide ja tulu üle. Aasta jooksul teenitud reaalne tulu 22,16%, on päris kindlasti minu viimase aasta kõige tulusam investeering olnud. Seda nii erinevate fondidega võrreldes kui ka minu aktsiainvesteeringutega võrreldes.
Kusjuures 1000 krooni investeerimisel on tulusus kindlasti väiksem kui näiteks 10 000 või 100 000 investeerimisel. Seda seepärast, et kontol seisev raha on osakaalult suurem ja vähendab tootlust. Kehvematel perioodidel seisis kuni 10% sellest 1000 kroonist kontol lihtsalt seepärast, et alla 100 krooni ei saa korraga investeerida (nagu ma eespool juba mainisin). Lisaks muidugi läheb osa niiöelda maksimaalsest tootlusest kaduma ka siis kui teed laenupakkumisi, aga ei võida neid. Sellel ajal, mil pakkumine on jõus, ei saa sa rahaga midagi muud teha. Seetõttu olengi väga positiivselt üllatunud selle saavutatud 22,16% tulususe üle.
Seega – suurendan kindlasti järgmise sammuna oluliselt oma investeeringuid isepankur.ee keskkonnas ja jätkan katsetamist ja tulemuste mõõtmist.
Aitäh sulle Pärtel ja ülejäänud isepankur.ee meeskonnale selle loodud võimaluse eest – teil on suurepärane toode!
Tervist,
julgen sind õnnitleda, sest mul endal nii hästi pole läinud. Alustasin mais 2009, 2000.- krooniga. Hapusid laene on 8. Hetkeseisuga olen tagasi saanud 1642.15 krooni, seega jätkuvalt kahjumis. Vaadates rahavoogude ülevaadet, peaks see summa olema suurem aga nii see pole. Julgen väita, et see ülevaade on puudulik. Üritasin seal sotti saada aga ei õnnestunud ülevaade on liiga keerukas, palju väärtusi ja mõisteid aga puudub lõplik ja selge arusaam asjast. Ka sa saad aru, mis asi on planeeritud summa. Sul endal on see summa 2850, kuigi ise oled investeerinud 1000.- ja kes planeeris, kas sina või keskkond, kui keskkond siis kuidas ta seda planeeris? 🙂 Segane värk. Planeerin sealt lahkuda. Kahju, sest alustasin väga entusiastlikult.
Anti,
selgitan meeleldi mismoodi mina neist tulpadest aru saan, sest minu jaoks tundub kõik loogiline ja lihtne:
Planeeritud summa – on 2850 krooni seepärast, et minu investeeritud 1000 krooni on läinud seal teisele (aga osaliselt ka juba kolmandale) ringile. See on kumulatiivne number nii minu mineviku tagasimaksetest kui tuleviku tagasimaksetest kokku.
Tegelik summa – on 1505 seepärast, et olen tegelikult kokku kontole saanud tagasimakseid sellise summa eest. Tulevikuennustusi siin sees ei ole. Erinevused on ka näiteks hilinemiste ja halbade laenude tõttu nagu sa isegi mainisid.
Planeeritud põhiosa laekumine – on 2400 samuti seepärast, et see algselt sisestatud 1000 krooni on järelikult praeguse seisuga tegemas mul 2,4 laenutiiru. Kui laenan näiteks 1000 krooni välja kuueks kuuks ja teen nii kaks korda, siis tekitab see 2000 krooni põhiosalaekumist selles raportis.
Tegelik põhiosa laekumine – on 1283 seepärast, et olen oma raha põhiosa tagasi saanud seni 1283 krooni jagu.
Planeeritud tulu – on 450 krooni seepärast, et kui ma enam mingeid tehinguid tänasest ei tee siis 2012 mai seisuga saab mul olema “planeeritult” 450 krooni tulu selle 1000 krooni eest. Kui midagi hapuks ei lähe:)
Tegelik tulu – on 221 krooni seepärast, et see on reaalselt tänase seisuga juba välja teenitud intressi- ja viivistetulu tagasimaksetelt.
Ma loodan, et saad enda aruandest nüüd nati rohkem sotti! Jõudu Anti, ära anna alla:)
Tänan, sul oli õigus, sain nüüd nati rohkem sotti.
Saan aru ka tegijate raskustest, sellise hea ülevaate tegemisest, mis kõiki rahuldaks.